środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy balaski z Winylu na plot i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na sztacheta PVC na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też ciąć na sześciany o równych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na sztachetki plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztachety PVC z Chodzieży na plot i bramę ogrodzeniowa unosi się z głazów różnorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieproporcjonalnych kształtach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz